DÜNYANIN ZİRVESİNE MARŞ MARŞ
 
Lucas Elektrik, 1978’de başladığı yolculuğa bir dünya devini satın alarak ve dünyanın en iyi markalarının tercihi olan ürünler geliştirerek devam etti. Çevreci üretimi ve ürünleriyle benzersiz işlere imza atan Lucas, marş motoru ve alternatör konusunda dünyanın en iyisi olmayı başardı.
 
Haber: Tarık Dağlı
 
1978 yılında Me-Sa Elektro Dizel adıyla kurulan şirket, 1982 yılında Lucas Industries Plc. ile Lucas Elektrik San. ve Tic. A.Ş olarak isimlendirilerek faaliyetine devam etti. O yıllarda, büyük kısmını Lucas İngiltere’den ithal ettiği alt parçaların montajı ile Lucas Tipi A115, A127 alternatörler ve M113 (M45) ve M127 (M50) marş motorları üreten şirket kısa süre içerisinde gerçekleştirilen yoğun yerlileştirme çalışmaları sonucunda önemli parçaların tümünü kendi tesislerinde üretebilir duruma geldi. Şirket yoğun bir Ar-Ge uygulayarak yurt dışındaki diğer Lucas fabrikalarının aksine, Lucas orijinal tasarımlarına yüzde 100 sadık kalarak tüm alt parçaları da Lucas Orijinal Parça numaralarıyla ve birebir yerine geçebilecek şekilde aynı kalite ve özelliklerde üretilmeyi başardı. 1996 yılında ise Lucas’ın İngiliz hisselerini alarak “Lucas Elektrik” markasının tüm kullanım haklarını kazandı. 1998’de Güney Kore Japon şirketleriyle ortaklıklara giren firma bu sayede ürün yelpazesini genişleterek, binek araçlara uygun ürünlerin de imalatına başladı. İlk günden beri yabancı ortaklarının tecrübesini kendi mühendisliğiyle birleştirerek kendi alanında dünyanın en kaliteli ve verimli ürünlerini tasarlamayı başaran şirket otomotiv elektroniği konusunda 40’tan fazla ülkede önemli markaların tercihi oldu. Şirketin esas imzası ise marş motor ve alternatörler oldu. Firma, üretim ve tasarım olarak baştan sona Lucas imzasını taşıyan marş motoru ve alternatör konusunda uzman ve küresel bir tedarikçi haline geldi.
 
Marş motoru ve alternatör ürün gruplarında dünyanın bir numaralı üreticisi sayılan Lucas’ı hem bu ürünler hem diğer gruplarda dünyada benzersiz yapan ise şirketin çevre politikaları oldu. Lucas kurduğu tesisler ve üretim için geliştirdiği metotlar ile enerji ve doğal kaynakların verimli kullanımı, üretimden kaynaklı atıkların geri kazanılması ve geri dönüşümü olmayan atıkların sağlıklı şekilde bertaraf edilmesi noktasında dünyada eşi olmayan sistemler geliştirdi. Bu sayede dünyanın en ‘yeşil’ firmalarından biri olan Lucas, ürettiği gruplarda ise en çevreci imalatçı olmayı başardı.
 
Şirketin yönetim kurulu başkanı Aytuğ Sakallıoğlu, Lucas’ın bundan sonraki hedeflerini şu sözlerle anlattı:
 
“Kurulduğumuz günden beri ilerlemek ve gelişmek için bir sistematiğimiz var. İlk başlarda dünyanın kullandığı ürünleri yüzde yüz aynı olarak kendi imkanlarımızla üretmeyi başardık. Sonra bu ürünlere kendi mühendisliğimiz katarak farklı ürünler geliştirdi. Ardından uzmanlığımız dışındaki ürünler için ortaklık kurarak ürün yelpazesini geliştirdik. Tabi ki bu ürünlerin de üretimi konusunda yeni adımlar attık. Tüm bunları yaparken çevreci olmayı, en önemli kriterimiz olarak belirledik. Sonuç olarak marş motorları ve alternatörler konusunda dünyanın en iyi üreticisi sayılıyoruz. Bundan sonra da marin ürünler, marş sürücüleri, marş kömürleri gibi ürettiğimiz diğer ürünlerde de aynı seviyeye yükselmeyi hedefliyoruz.”